تبلیغات
اندیشه مطهری - شهید مطهری از نگاه رهبر انقلاب اسلامی
اندیشه مطهری
بررسی آثار و اندیشه های استاد شهید
صفحه نخست       رایانامه          ارتباط با مدیران وبلاگ              ATOM            طراح قالب
شناسنامه شهید مرتضی مطهری شهید مطهری و دوستان شهید مطهری و دانشجویان شهید مطهری و دانشگاه شهید مطهری و وسایل شخصی
درباره وبلاگ


بشر امروزی از نظر علمی و فکری پا به جایی نهاده که آهنگ سفر افلاک کرده و سقراطها و افلاطونها باید افتخار شاگردی اش را بپذیرند اما از نظر روح و خوی و منش ، یک « زنگی مست تیغ بران به دست » بیش نیست .


مدیران وبلاگ : محمد سلیمی-قاسم رجبی
نظرسنجی
تا چه میزان این وبلاگ را در معرفی آثار، شخصیت و روحیات شهید مطهری موثر می دانید؟

مقام معظم رهبری به معنای حقیقی کلمه با نگاه روشن خود نگاهی نو به مطهری دارند، ایشان می‌فرمایند: «به ‏نظر من محور اصلی باید شخصیت فکری و هویت روشنفکری مرحوم مطهری و نقش او در جریان فکری و روشنفکری اسلامی در کشور باشد. باید تلاش شود این جریان تداوم پیدا کند و متوقف نشود؛ چون ما همیشه به مطهری نیاز داریم. در شخص شهید مطهری نمی‏شود متوقف شد. 

برپایه پیشرفت‌های فکری و نوآوری‏های او باید جامعه و مجموعه‏ فکری اسلامی ما به نوآوری‏های دیگری دست پیدا کند. ما احتیاج داریم مطهری‏هایی برای دهه 80 و 90 داشته باشیم؛ چون نیازهای فکری روزبه‏روز و نوبه‏نو وجود دارد.» 
معظم‌له تأکید می‌کنند: «درباره هویت فکری و روشنفکری شهید مطهری و نقشی که این مرد بزرگ در زمان خود ایفا کرد، به نظر من تاکنون تعریف جامعی ارائه نشده است. البته روی کتاب‌های ایشان کار شده، کارهای شایسته‏ای نیز انجام گرفته، لیکن باید کاری را که مرحوم شهید مطهری در سال‌های دهه 40 و 50 در محیط فکری این کشور انجام داد، شناخت.» 

ولی‌امر مسلمین در ادامه ضمن اشاره به مقابله شهید مطهری با اندیشه وارداتی خاطرنشان کردند: «شهید مطهری با قوت فکری و اندیشه قوی و صائب خود وارد میدان‏هایی شد که تا آن‏ وقت هیچ ‏کس در زمینه مسائل اسلامی وارد این میدان‏ها نشده بود؛ افکار وارداتی و ترجمه‏های غربی و شرقی می‏رفت که رایج شود، اما ایشان خود را وارد یک چالش علمی عمیق و وسیع و تمام نشدنی کردند. 


عالمی که شجاع بود
ایشان(شهید مطهری) هم در جبهه مقابله با مارکسیست‏ها به یک جهاد بسیار هوشمندانه دست زد و هم در جبهه مقابله با تفکرات غربی و لیبرالیست‏ها وارد میدان شد. این نقش، بسیار مهم است؛ هم جرأت و اعتماد به نفس لازم می‏خواهد، هم قدرت فکری و اجتهاد در زمینه‏های گوناگون را لازم دارد، هم یقین و ایمان قاطع می‏خواهد؛ این مرد بزرگ همه اینها را با هم داشت؛ هم عالم بود، هم بسیار مؤمن بود، هم به ایمان خود یقین داشت و هم اعتماد به نفس داشت؛ اینها لازم است.
بنده اعتقاد راسخ دارم و بارها هم گفته‏ام که جریان فکری اسلامی انقلاب و نظام اسلامی ما در بخش عمده‏ای متکی به تفکرات شهید مطهری است؛ یعنی آنها پایه‏ها و مایه‏های اسلامی‏ است که ما در تفکرات اسلامی از آنها بهره بردیم و به نظام اسلامی منتهی شد.»
رهبر انقلاب با تکرار دغدغه خود تصریح کردند: «تداوم این جریان مهم است. ما که نمی‏توانیم در شهید مطهری متوقف شویم. درست است که الآن هم بعد از 25 سال از شهادت این مرد، کتاب‌های او جزو پرفروش‏ترین و جذاب‏تریــن و مــطــلوب‏ترین کتاب‌ها برای نسل‌های جویای فکر متین و منطقی اسلام است و الآن هم ما واقعاً بدیل و عدیلی برای مجموعه کتاب‌های شهید مطهــری (رضوان‏اللَّه‏تعالی‏علیه) نداریم و با اینکه کارهای خوبی هم شده، بلاشک از لحاظ اهمیت و تأثیرگذاری و جذابیت و اتقان، هنوز هم در بالاترین سطح قرار دارد؛ لیکن جریان ورود در عرصه‏ چالش با افکاری که وارد می‏شود و نقادی علمی و برخورد صحیح با آنها و تفکیک صحیح از سقیم مواد و اجزای آنها و تبیین فکر اسلامی در زمینه آنها باید ادامه پیدا کند و این جزو وظایف مهمی است که وجود دارد. همان طور که عرض کردم، ما به مطهری‏هایی در دهه‏های آینده احتیاج داریم. بعد از انقلاب اسلامی و تشکیل نظام اسلامی، فکر اسلامی مورد چالش جدی قرار گرفته است؛ بعد از این هم بلاشک چالش‌های جدیدی را روزبه‏روز برای آن به وجود می‏آورند؛ رها که نمی‏کنند.
ما باید در اینجا خود را آماده کنیم و می‏توانیم. سرمایه غنی و تمام نشدنی‏ای که امروز از فرهنگ اسلامی در اختیار ماست، در این مصاف امکانات خیلی فراوانی در اختیار ما می‏گذارد؛ اگر ما اهل استفاده از اینها باشیم. حقیقتاً یک زرادخانه عظیم فکری و فرهنگی در اختیار ماست؛ اگر بتوانیم از آن درست استفاده کنیم.
امروز خوشبختانه فضلای جوانی هستند؛ من می‏بینم. در حوزه قم، در تهران، فضلا، علما، افراد صالح، شایسته، از لحاظ علمی، از لحاظ بلند نظری و فکر قوی وجود دارند؛ باید وارد این میدان‌ها شوند و حضور در این میدان‌ها را گسترش دهند. امروز از دوره فعالیت مرحوم شهید مطهری - یعنی سال‌های دهه 40 و 50 - نیاز ما به مراتب بیشتر است.
آن روز نیاز ما یک طور بود، امروز نیاز ما بسیار وسیع‏تر و عمیق‏تر است و لازم است این جریان ادامه پیدا کند. گردهمایی و بزرگداشت شهید مطهری را به این سمت‏ها بکشانید که کسانی تشویق بشوند وارد این میدان‌ها شوند و برای مواجهه با امواج تبلیغاتی جدید وارداتی در همه زمینه‏ها آماده شوند؛ در زمینه فلسفه، در زمینه کلام، در زمینه‏ مسائل گوناگون کشور که با مباحث اسلامی سروکار دارد. ...
... علما و فضلا و جوان‌ها - بخصوص طلاب جوان ما - باید یک دوره کتاب‌های شهید مطهری را خوانده باشند؛ که اگر می‏خواهند کاری بکنند، «من بنی فوق بناء السلفی» باشد؛ یعنی براساس آن فکر و روی شانه‏های شهید مطهری بروند ان‏شاءاللَّه قله‏های بالاتری را فتح کنند و پرچم فکر اسلامی را به آنجاها بزنند.»

منبع: روزنامه ایران

نوع مطلب : شهید مطهری و بیداری اسلامی، 
برچسب ها :
          
شنبه 5 فروردین 1391

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیاستخاره آنلاین با قرآن کریم