تبلیغات
اندیشه مطهری - آینده انقلاب اسلامی ایران در اندیشه شهید مطهری
اندیشه مطهری
بررسی آثار و اندیشه های استاد شهید
صفحه نخست       رایانامه          ارتباط با مدیران وبلاگ              ATOM            طراح قالب
شناسنامه شهید مرتضی مطهری شهید مطهری و دوستان شهید مطهری و دانشجویان شهید مطهری و دانشگاه شهید مطهری و وسایل شخصی
درباره وبلاگ


بشر امروزی از نظر علمی و فکری پا به جایی نهاده که آهنگ سفر افلاک کرده و سقراطها و افلاطونها باید افتخار شاگردی اش را بپذیرند اما از نظر روح و خوی و منش ، یک « زنگی مست تیغ بران به دست » بیش نیست .


مدیران وبلاگ : محمد سلیمی-قاسم رجبی
نظرسنجی
تا چه میزان این وبلاگ را در معرفی آثار، شخصیت و روحیات شهید مطهری موثر می دانید؟

اندیشه‌سیاسی- استاد شهید مرتضی مطهری به‌عنوان یكی از شخصیت‌های تأثیرگذار در تئوری‌پردازی مبانی انقلاب اسلامی توانست در طول عمر پربركت خود به‌ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و آن هم در مدت كوتاه عمر خود در دوران پس از انقلاب ضمن تشریح مبانی عقلی و نقلی حكومت اسلامی و ولایت فقیه در قالب سخنرانی، مناظره و یادداشت نقش بزرگی را در شكل‌گیری مبانی تئوریك انقلاب اسلامی ایفا كند  .

بررسی ماهیت و مفهوم انقلاب اسلامی و به‌خصوص «جمهوری اسلامی» و پاسخ به شبهات مربوط به آنها و نیز سخن گفتن از آینده انقلاب اسلامی ایران و آسیب‌شناسی آن از جمله مباحثی است كه استاد با دوراندیشی خاص خود به درستی به آنها پرداخته بودند. این مقاله كه توسط مركز اسناد انقلاب اسلامی تهیه و تنظیم شده است، به بازخوانی نظرات استاد مطهری پیرامون ماهیت انقلاب اسلامی، راهكارهای حفظ و تداوم آن و آسیب‌شناسی این نهضت اسلامی می‌پردازد  .

استاد شهید مرتضی مطهری انقلاب را از مقوله عصیان و طغیان علیه وضع موجود می‌دانند، تا اوضاع دگرگون شده و وضع مطلوب حاصل شود. لذا ریشه انقلاب را به‌طور كلی در دو چیز می‌دانند: یكی نارضایتی و خشم از وضع موجود و دیگری آرمان یك وضع مطلوب  .

   استاد مطهری در بیان تفاوت انقلاب در جامعه با اصلاح، انقلاب را دگرگون‌كننده بنیادهای جامعه می‌دانند، ولی اصلاح را تغییر بهبود در وضع جامعه قلمداد می‌كنند بدون آنكه در بنیان‌های آن تغییری صورت پذیرد. از طرفی استاد یكی از ویژگی‌های بسیار شاخص انقلاب را ویژگی مردمی بودن آن می‌دانند كه آن را از كودتا متمایز می‌سازد  .

 ماهیت انقلاب اسلامی ایران

 شهید آیت‌الله مطهری در مقام تطبیق دیدگاه‌های مطرح در مورد ماهیت انقلاب‌ها، در جهان با انقلاب اسلامی ایران قائل به‌وجود دو دسته كلی از دیدگاه‌ها هستند. در یك تقسیم بندی كلی می‌توان گفت كه عده‌ای انقلاب اسلامی ایران را دارای ماهیتی تك‌ساحتی می‌دانند و عده‌ای دیگر آن را ناشی از دخالت عوامل متعدد و گوناگون می‌دانند  .

انواع تفاسیر ماركسیستی از انقلاب اسلامی كه گاه با تفاسیر دینی نیز همراه است از نوع دسته اول هستند. به‌عنوان مثال ماركسیست‌ها به حكم آیه «و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی‌الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین» فلسفه تحولات تاریخ اسلام را براساس ایجاد نظام دو‌قطبی از فقیر و غنی در جامعه تفسیر می‌‌كند كه انقلاب اسلامی را یكی از مصادیق آن می‌دانند. انواع تفاسیر آزادی‌خواهانه و یا معنوی صرف از انقلاب اسلامی از دیگر مصادیق تفسیر تك‌ساحتی از انقلاب اسلامی است كه به نقش عوامل دیگر معتقد نیستند  .

دسته دوم آنهایی هستند كه انقلاب اسلامی ایران را نهضتی تك عاملی نمی‌دانند. آنها معتقدند كه انقلاب اسلامی ایران نهضتی شاخص و متمایز از سایر انقلاب‌هاست زیرا در سایر انقلاب‌ها ما این ویژگی را سراغ نداریم كه مجموعه چند عامل با هم در آنها مشاركت داشته باشند و توانسته باشند دوش به دوش یكدیگر حركت كنند. استاد شهید مرتضی مطهری در این زمینه می‌فرمایند: «در دنیا ما انقلابی نداریم كه این سه عامل در آن دوش به دوش یكدیگر حركت كرده باشند. ما نهضت‌های سیاسی داریم ولی طبقاتی نبوده، طبقاتی داریم سیاسی نبوده یا اگر هر دوی اینها بوده مذهبی و معنوی نبوده. به هر حال در اینكه این انقلاب برخی خصلت‌های مخصوص به‌خود را دارد شكی و بحثی نیست  

استاد مطهری انقلاب اسلامی ایران را به‌دلیل ماهیت اسلامی‌داشتن آن مشابه انقلاب صدر اسلام می‌دانند؛ انقلابی كه پیامبر اعظم(ص) با آغاز بعثت خود آن را رهبری نمودند؛ انقلابی كه در مدتی كوتاه توانست آرمان‌های خود را به سراسر عرضه كند. استاد می‌فرمایند كه انقلاب صدر اسلام نیز از آنگونه انقلاب‌ها بود كه در آن ابعاد مختلفی مطرح است  .

انقلاب صدر اسلام كه یك انقلاب معنوی و سیاسی بود، در عین حال مادی و اقتصادی نیز بود و نیز انقلابی آزادی‌خواهانه و عدالت خواهانه. البته استاد می‌فرمایند كه در انقلاب صدر اسلام ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بیرون از ماهیت اسلامی آن نیست و عدالت، آزادی و معنویت در كنار هم در این انقلاب و آن هم تحت‌تأثیر تعالیم اسلام در این انقلاب دخیل بود. لذا استاد راز موفقیت نهضت اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) را در این می‌دانند كه در انقلاب همه عوامل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی رنگ اسلامی به‌خود گرفت و لذا توانست همسو با هم نهضت را به پیروزی برسانند .

با مطرح شدن بحث شباهت انقلاب اسلامی ایران و الگو‌پذیری آن از انقلاب صدر اسلام كه توسط رسول اكرم(ص) صورت گرفت، استاد مطهری با استفاده از حوادث تاریخی آن زمان به بحث آسیب‌شناسی انقلاب اسلامی ایران می‌پردازند.

در این زمینه استاد با مطرح‌كردن این مسئله كه انقلاب ایجاد كردن از انقلاب نگه‌داشتن آسان‌تر است، می‌گویند كه زمانی كه كشور در حال كوبیدن دشمن بیرونی است، دارای قوت و قدرت و نشاط است و از نظر داخلی نیز همه به‌صورت متحد هستند تا با دشمن مشترك مقابله كنند اما با آشكار شدن علائم پیروزی و استقرار آن، وحدت و یكپارچگی اولیه و انگیزه‌های انقلابی به تدریج كمرنگ می‌شود. استاد با مقایسه وضعیت ایران، در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی با اوضاع ایام آخر عمر پیامبر اعظم(ص) كه حالت تثبیت شدن اسلام را داشت می‌گویند كه در آن زمان این آیه نازل شد كه: «الیوم یئس الذین كفروا عن دینكم فلا تخشوهم واخشون» كه می‌فرماید حالا كه بر دشمن بیرونی پیروز شده‌اید، دیگر از او ترس نداشته باشید ولی ترس داشته باشید آن هم ترس از خدا، برای آنكه آن آرمان‌های اولیه خود را فراموش كنید و در نتیجه آن نهضت رو به گمراهی برود.

می‌دانیم كه با رحلت پیامبر  اسلام(ص) مسلمانان به‌دلیل عمل نكردن به فرمایشات و وصایای قرآن و پیامبر(ص) به جز اندكی كه راه صحیح را یافتند، از اسلام راستین فاصله گرفتند و لذا حاكمانی غیرعادل بر آنان مسلط شدند تا اینكه این جریان در اواخر حكومت عثمانی خلیفه سوم  به انقلاب و قیام مردم علیه او و كشته شدنش منجر شد، ‌كه این بروز  روند پس از رحلت پیامبر اكرم(ص) را می‌توان در بی‌توجهی به آیه شریفه فوق دانست، لذا استاد مطهری در بحث آسیب‌شناسی انقلاب اسلامی در ایران پافشاری بر آرمان‌ها و حفظ روحیه انقلابی و توجه به دستورات رهبر انقلاب را عامل حفظ و تداوم راه انقلاب می‌دانند.

 

نوع مطلب : شهید مطهری و بیداری اسلامی، 
برچسب ها :
          
یکشنبه 21 اسفند 1390

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیاستخاره آنلاین با قرآن کریم