تبلیغات
اندیشه مطهری - آسیب های انقلاب از نگاه شهید مطهری
اندیشه مطهری
بررسی آثار و اندیشه های استاد شهید
صفحه نخست       رایانامه          ارتباط با مدیران وبلاگ              ATOM            طراح قالب
شناسنامه شهید مرتضی مطهری شهید مطهری و دوستان شهید مطهری و دانشجویان شهید مطهری و دانشگاه شهید مطهری و وسایل شخصی
درباره وبلاگ


بشر امروزی از نظر علمی و فکری پا به جایی نهاده که آهنگ سفر افلاک کرده و سقراطها و افلاطونها باید افتخار شاگردی اش را بپذیرند اما از نظر روح و خوی و منش ، یک « زنگی مست تیغ بران به دست » بیش نیست .


مدیران وبلاگ : محمد سلیمی-قاسم رجبی
نظرسنجی
تا چه میزان این وبلاگ را در معرفی آثار، شخصیت و روحیات شهید مطهری موثر می دانید؟

اگر چه شهید مطهری كتاب «نهضت های اسلامی در صد ساله اخیر» را سال ها قبل از شكل‌گیری انقلاب اسلامی به رشته تحریر درآورده ولی دیدگاه وی راجع به آ‌فات انقلاب، هم اكنون نیز كه در آستانه 30 سالگی انقلاب اسلامی هستیم مصداق دارد.شهید مرتضی مطهری در كتاب «نهضت های اسلامی در صد ساله اخیر» می‌نویسد: هر انقلابی در صورت بی‌توجهی به آن، ممكن است دچار آفت‌زدگی شود.
به گفته وی آفت هائی كه انقلاب ها و نهضت های اسلامی را همواره تهدید می‌كنند،‌ عبارتند از:
1- نفوذ اندیشه‌های بیگانه
‌نفوذ اندیشه‌های بیگانه برای مخدوش ساختن چهره انقلاب كه ممكن است از طریق دشمنان و یا دوستان ناآگاه، صورت گیرد. این نفوذ خطری است كه كیان انقلاب و اسلام را تهدید می‌كند.

2- تجدد‌گرائی افراطی
تجدد‌گرائی افراطی كه عبارت‌است از آراستن اسلام به آنچه از اسلام نیست و پیراستن آن از آنچه از اسلام است با هدف رنگ زمان زدن و به روز كردن. این آفت بزرگی است كه انقلاب را تهدید می‌كند.

3- بی توجهی به اهداف انقلاب
ناتمام گذاشتن انقلاب به معنای بی‌توجهی به ضرورت پی‌گیری اهداف اولیه انقلاب اسلامی. به قول شهید مطهری در هر نهضت، مرحله سازندگی و اثبات به مراتب از مرحله پیش از آن كه مرحله نفی و انكار است، دشوارتر می‌باشد.

4- رخنه فرصت طلبان 
هر انقلاب مادام كه مراحل دشوار اولیه خود را طی می‌كند، سنگینی بارش بردوش افراد مؤمن و مخلص قرار دارد ولی همین كه به بار نشست سرو كله افراد فرصت‌طلب برای چیدن ثمره‌های آن پیدا می‌شود. میدان دادن به این گونه افراد،‌ خطری است كه دوام انقلاب را مورد تهدید قرار می‌دهد.

5- عدم تحقق عدالت
تغییر دیدگاه كه به معنی از دست دادن عدالت و اخلاص در مرحله تقسیم غنائم و دستاوردهای انقلاب است. تغییر دیدگاه به معنی امتناع عمدی درتحقق هدفهائی است كه وعده آن در آغاز انقلاب به مردم داده شده بود.
اگر چه شهید مطهری كتاب «نهضت های اسلامی در صد ساله اخیر» را سال ها قبل از شكل‌گیری انقلاب اسلامی به رشته تحریر درآورده ولی دیدگاه وی راجع به آ‌فات انقلاب، هم اكنون نیز كه در آستانه 31 سالگی انقلاب اسلامی هستیم مصداق دارد. یعنی الآن نیز پدیده‌هائی چون نفوذ اندیشه‌های بیگانه، تجدد‌گرائی افراطی، ناتمام گذاردن انقلاب، رخنه فرصت‌طلبان و تغییر دیدگاه متولیان انقلاب و نظام جمهوری اسلامی نسبت به انتظارات معقول و منطقی مردم، آفاتی هستند كه می‌تواند نهضت و نظام را از درون تهدید نماید.

منبع: dowran.ir

نوع مطلب : شهید مطهری و بیداری اسلامی، 
برچسب ها :
          
سه شنبه 8 فروردین 1391

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیاستخاره آنلاین با قرآن کریم