تبلیغات
اندیشه مطهری - زمینه های "بیداری اسلامی" از دیدگاه شهید مطهری- قسمت دوم
اندیشه مطهری
بررسی آثار و اندیشه های استاد شهید
صفحه نخست       رایانامه          ارتباط با مدیران وبلاگ              ATOM            طراح قالب
شناسنامه شهید مرتضی مطهری شهید مطهری و دوستان شهید مطهری و دانشجویان شهید مطهری و دانشگاه شهید مطهری و وسایل شخصی
درباره وبلاگ


بشر امروزی از نظر علمی و فکری پا به جایی نهاده که آهنگ سفر افلاک کرده و سقراطها و افلاطونها باید افتخار شاگردی اش را بپذیرند اما از نظر روح و خوی و منش ، یک « زنگی مست تیغ بران به دست » بیش نیست .


مدیران وبلاگ : محمد سلیمی-قاسم رجبی
نظرسنجی
تا چه میزان این وبلاگ را در معرفی آثار، شخصیت و روحیات شهید مطهری موثر می دانید؟

از دیدگاه استاد شهید مطهری برای بیداری اسلامی و انقلاب باید مقدمات و زمینه هایی فراهم آید. ما این زمینه ها را در سه بعد تقسیم بندی کردیم.که در مباحث گذشته به قسمتی از ان پرداختیم و اکنون ادامه ان را بازگو میکنیم:

2- بُعد بینشی

مراد از این بعد آن است که مردم باید اعتقاد و بینشی داشته باشند که نه تنها آنها را از حرکت و نشاط و مبارزه در برابر استعمار و استکبار باز ندارد بلکه آنها را در این مسیر تشویق نماید.

مهمترین مسأله در این زمینه فهم صحیح رابطه دین و سیاست است. استاد مطهری می فرماید:

   « كار اساسى این است كه مردم ایمان پیدا كنند كه مبارزه سیاسى یك وظیفه شرعى و مذهبى است. تنها در این صورت است كه تا رسیدن به هدف از پاى نخواهند نشست. مردم در غفلتند كه از نظر اسلام، سیاست از دین و دین از سیاست جدا نیست. پس همبستگى دین و سیاست را باید به مردم تفهیم كرد.»  

  مجموعه‏آثار ج‏24ص36

ناگزیریم در اینجا اشاره وار نکاتی عرض نماییم. برای درک صحیح رابطه دین و سیاست باید دید دین چیست و سیاست کدام است.

اگر مراد از دین دین جامع و کامل اسلام باشد و منظور از سیاست نیز اداره جامعه و برقراری عدالت و امنیت باشد، دیانت عین سیاست خواهد بود. ولی اگر دین را غیر از اسلام دانستیم یا سیاست را به معنی دروغ و نیرنگ و قدرت طلبی معنا نمودیم هیچ رابطه ای بین این دو نخواهد بود. شهید مطهری که خود دغدغه اسلام ناب و اصیل را دارد می فرماید:

«اسلام را نباید با ادیانى كه همه محتواشان چهارتا كلمه اندرز است مقایسه كرد. اسلام خودش را در مقابل همه بدبختیهاى اجتماع مسئول مى‏داند اما فلان‏اندرزگو خودش را مسئول نمى‏داند.»

مجموعه‏آثاراستادشهیدمطهرى، ج‏26، ص: 246

ایشان هم چنین در مقایسه ای بین اسلام و مسیحیّت می نویسند:« می‏گویند مسیحیت این افتخار را دارد كه هیچ اسمى از جنگ در آن نیست. اما ما مى‏گوییم اسلام این افتخار را دارد كه قانون جهاد دارد. مسیحیت كه جهاد ندارد چون هیچ چیز ندارد، جامعه و قانون و تشكیلات اجتماعى براساس مسیحیت ندارد تا قانون جهاد هم داشته باشد. اسلام آمده جامعه تشكیل بدهد، آمده كشور تشكیل بدهد، آمده دولت تشكیل بدهد، آمده حكومت تشكیل بدهد، رسالتش اصلاح جهان است؛ چنین دینى نمى‏تواند بى‏تفاوت باشد، نمى‏تواند قانون جهاد نداشته باشد، اسلام تمام شئون زندگى بشر را زیر نظر دارد، قانون اجتماعى دارد، قانون اقتصادى دارد، قانون سیاسى دارد، آمده براى تشكیل دولت، تشكیل حكومت‏.»   

مجموعه‏آثاراستادشهیدمطهرى، ج‏20، ص: 223

اینجاست که انسان پی می برد که طرح جدایی دین از سیاست از طرف استعمار و تبلیغ آن توسط افراد مغرض  یا نادان در کشورهای اسلامی به چه هدفی انجام می پذیرد. چنین تفکر غلطی شور انقلابی را در مردم خفه می نماید و عملا کسانی که پایبند به دین هستند خود را نسبت به  حکومت و سیاست بیگانه می بینند.

این تفکر غلط که در برخی کشورها چون ترکیه و ایران در زمان رضاشاه عملی شد مخالفتهای زیادی را برانگیخت. شهید مطهری در همین زمینه می فرمایند:

« جدایى دین و سیاست به مفهومى كه آتاتورك قهرمانِ آن بود- كه تركیه را به بدبختى كشانید- و به شكلى كه در ایران عمل شد، به معنى بیرون كردن دین از صحنه سیاست بود كه مساوى است با جدا كردن یكى از عزیزترین اعضاى پیكر اسلام از اسلام.»

مجموعه‏آثاراستادشهیدمطهرى  ج‏24 ص : 39

3- بعد الگوگیری

این بعد اهمیّتش از دو بعد دیگر کمتر نیست؛ چرا که ممکن است جامعه ای احساس شخصیّت پیدا نموده و سیاست را جزو دین خود بنداند ولی به دلیل فضای مبهم آینده و یا ترسها و دلهره ها موفق به بیداری و انقلاب نشود. اینجاست که وجود یک الگوی موفق کار را تمام می نماید. وقتی ببینند ملّتی راهی را با همه سختی ها رفته و در مقابل سختی ها جهاد نموده و موفّق بیرون آمده، این حرکت را دلگرم کننده دانسته  وقدم در راه آن ملّت الگو می گذارد. استاد مطهری با نگا تیزبین خود که گویا تحولات امروز جهان را پیش بینی می نماید می گوید:

«  من كم‏كم باورم آمده كه این انقلاب به ایران محدود نمى‏ماند، هفتصد میلیون جمعیت [مسلمانان‏] را در بر خواهد گرفت و چه افتخارى براى ایران خواهد بود كه یك انقلاب اسلامى از ایران شروع شود و تمام كشورهاى اسلامى را زیر نفوذ خودش بگیرد، كه خواهد گرفت. عربستان سعودى از حالا چنان به خود لرزیده كه خدا مى‏داند! انور السادات شبها دیگر خوابش نمى‏برد. ملك حسین كه دیگر هیچ. رژیم افغانستان سخت به وحشت افتاده، دارد با رژیم ایران همكارى مى‏كند. كمونیسم و امپریالیسم مشتركا در وحشت افتاده‏اند. »

     مجموعه‏آثاراستادشهیدمطهرى، ج‏24، ص: 132  

نوع مطلب : شهید مطهری و بیداری اسلامی، 
برچسب ها :
          
جمعه 19 اسفند 1390

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیاستخاره آنلاین با قرآن کریم