تبلیغات
اندیشه مطهری - چرا اثار شهید مطهری را بخوانیم
اندیشه مطهری
بررسی آثار و اندیشه های استاد شهید
صفحه نخست       رایانامه          ارتباط با مدیران وبلاگ              ATOM            طراح قالب
شناسنامه شهید مرتضی مطهری شهید مطهری و دوستان شهید مطهری و دانشجویان شهید مطهری و دانشگاه شهید مطهری و وسایل شخصی
درباره وبلاگ


بشر امروزی از نظر علمی و فکری پا به جایی نهاده که آهنگ سفر افلاک کرده و سقراطها و افلاطونها باید افتخار شاگردی اش را بپذیرند اما از نظر روح و خوی و منش ، یک « زنگی مست تیغ بران به دست » بیش نیست .


مدیران وبلاگ : محمد سلیمی-قاسم رجبی
نظرسنجی
تا چه میزان این وبلاگ را در معرفی آثار، شخصیت و روحیات شهید مطهری موثر می دانید؟

برای این که نردبان اندیشه خود را در جاى محكمى قرار دهیم ، بهترین زیر بناى فكرى آن است كه مقام معظم رهبرى (دام ظلّه الوارف) در مورد آن فرموده‏اند: آن چیزى كه ما مى‏توانیم بگوییم این است كه: «مبناى فكرى انقلاب» تفكّرات شهید مطهرى است و لا غیر...

الف) نظر اسلام در مورد زن چیست؟ بالأخره روش تربیت اسلامى بر چه اصولى تكیه دارد؟ عقیده ما در مورد جهان آخرت چگونه باید باشد؟ این‏ها و صدها سؤال دیگر ذهن بسیارى از ما را مشغول كرده است و براى یافتن جواب، یا مرجعى براى پاسخگویى پیدا نمى‏كنیم یا با جوابهاى متفاوت و متضادّ روبرو مى‏شویم و یا اگر كمر همّت مى‏بندیم تا با مراجعه به منابع اصیل معارف اسلامى جواب خود را بیابیم، در پیمودن راه دشوارى كه براى جداكردن حقّ از باطل و سخن مستند از دروغ و كتاب صحیح از تحریف شده و كلام واقعى از تقیّه و نقل صادقانه از مغرضانه و... وجود دارد درمانده مى‏شویم. بهتر آن است كه پاسخ تمام پرسشهاى خود را در میان آثار شخصیتى جستجو كنیم كه مراحل دشوار تاریخ، ادبیات، منطق، فلسفه، فقه، اصول، رجال، كلام، تفسیر و عرفان را با موفقیّت كم نظیرى پیمود و روح مطهّرش كه معطّر به ولایت واقعى معصومین بود، ذهن جوّال و استعداد خارق العاده‏اش را یارى نمود تا عصاره آن معارف را در قالب كلمات ساده‏اى بریزد و معجزه‏آسا تصویر جامع‏الاطرافى از آموزه‏هاى اسلام را آماده استفاده مشتاقان نماید.
این است كه مقام معظّم رهبرى (دام ظلّه) مى‏فرمایند: امروز جوانان ما، دانشجویان ما، معلّمان ما، كارگران ما اگر مى‏خواهند در زمینه افكار اسلامى عمق پیدا كنند و پاسخ سؤالات خود را پیدا نمایند باید به كتابهاى شهید مطهرى مراجعه كنند.
ب) همه ما مى‏دانیم كه براى ساختن یك بناى محكم و پایدار، قبل از آن كه مصالح خوب و با كیفیّتى را به كار گیریم نیازمند یك نقشه دقیق و معقول هستیم تا بر اساس آن، پایه و شالوده محكمى ایجاد و نصب ستونها و بالابردن دیوارها آغاز شود. كسانى كه در وادى تفكّر قدمى برداشته‏اند این حقیقت مهمّ را دریافته‏اند كه اگر انسان پایه‏هاى تفكّر خویش را بر اساس اصول قطعى و خدشه‏ناپذیرى استوار نكرده باشد دیر یا زود در برابر امواج سهمگین سؤال و شبهه، نه تنها توان مقاومت و پاسخگویى ندارد بلكه در دانسته‏هاى قبلى خویش نیز تردید مى‏كند و سرانجام خسته و ناامید، با حسرت فرصتهاى از دست رفته در انتظار آینده مبهم و بى­ثمر خویش مى‏نشیند. درست مانند كسى كه بهترین مصالح ساختمانى را در زمینى سست و شنى به كار مى‏برد و با كوچكترین لرزه جز تلّى از خاك و سنگ بى‏مصرف در برابر خود نمى‏بیند.
براى فرار از این عاقبت شومِ فكرى، باید ابتدا اصول قطعى و محكمى را بپذیریم و آنگاه قدم به قدم در مسیر علم و دانش گام برداشته، با استدلال مناسب به استقبال مسائل مختلف برویم. البته این توهّم پیش نیاید كه قرار است مقلّد بى چون و چراى افكار و نظرات شهید مطهرى باشیم، زیرا به جز كلامى كه متّصل به سرچشمه وحى است، هرچه باشد در تضارب افكار عرصه‏هاى علمى دستخوش تحوّل و تكامل مى‏گردد. بلکه غرض آن است كه نردبان اندیشه خود را در جاى محكمى قرار دهیم و بهترین زیر بناى فكرى آن است كه مقام معظم رهبرى (دام ظلّه) در مورد آن فرموده‏اند: آن چیزى كه ما مى‏توانیم بگوییم این است كه: «مبناى فكرى انقلاب» تفكّرات شهید مطهرى است و لا غیر.
ج) هر یك از ما معمولاً جاى خالى مطالب سودمند، جذّاب، روان و متنوّع را در مطالعات خود احساس مى‏كنیم. نیازى كه بسیارى از ما داریم معرّفى منابع مناسبى براى گسترش مطالعه و كسب اطّلاعات عمومى و اسلامى بیشتر و كارآمد است. (البتّه این درخواست و احساس نیاز معمولاً در هیاهوى زندگى امروزى و یكنواختى كشنده آن گم مى‏شود ولى در خلوت تنهایى خود متوجّه این نقص بزرگ مى‏شویم.)
مجموعه كتابهاى شهید مطهرى ‏قدس سره به عنوان كتابخانه نسبتاً جامعى از علوم اسلامى منبع مناسبى براى بالا بردن سطح آگاهى‏ها و پركردن اوقات فراغت همه ماست. حضرت امام خمینى‏قدس سره در سومین سالگرد شهادت استاد فرمودند: «آثارى كه از او هست بى‏استثنا همه خوب است و من كس دیگرى را سراغ ندارم كه بتوانم بگویم بى‏استثنا آثارش خوب است، ایشان بى‏استثنا آثارش خوب است.«
د) یكى از مشكلاتى كه هنگام بررسى افكار بروز مى‏كند رعایت نكردن نظم منطق پاسخ گویى است. به عنوان مثال گفتگوى یك كارمند با ارباب رجوع را در نظر بگیرید كه هیچ‏كدام متوجّه تقاضاى طرف مقابل نمى‏شود و بدون توجّه به سخنان او با حرارت و عصبانیّت بر گفته خود پافشارى مى‏كند؛ یا جوانى كه با قصد شركت فعّال در جمع دوستانش، مطالب و شواهد مختلفى را با هیجان تعریف مى‏كند ولى متأسّفانه به علّت نا­آشنایى با «منطق گفتار» هم خود ناراحت و سرخورده مى‏شود و هم دوستانش او را به پراكنده‏گویى و عدم جذابیّت متّهم مى‏كنند.
همه ما در ارتباط با دیگران نیازمند شیوه‏اى علمى و كارآمد براى رعایت نظم و منطق پاسخ گویى هستیم و كسانى كه اندك آشنایى با ادبیّات شهید مطهرى‏ قدس سره دارند مى‏دانند كه كتابهاى ایشان روشى بدیع و مفید را در فهم مسائل و چگونگى پاسخگویى، آموزش مى‏دهد. حضرت امام خمینى ‏قدس سره در دومین سالگرد شهادت ایشان فرمودند: «او با قلمى روان و فكرى توانا در تحلیل مسائل اسلامى و توضیح حقایق فلسفى با زبان مردم و بى قلق و اضطراب به تعلیم و تربیت جامعه پرداخت. آثار قلم و زبان او بى استثنا آموزنده و روانبخش است.«
خلاصه این كه مجموعه كتابهاى شهید مطهرى ‏قدس سره از هر زاویه‏اى كه مورد بررسى قرار گیرد بى نظیر و مطالعه آنها بسیار مفید و ضرورى است.

منبع:http://www.goftomanedini.com

نوع مطلب : معرفی آثار شهید مطهری، 
برچسب ها :
          
دوشنبه 22 اسفند 1390

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیاستخاره آنلاین با قرآن کریم