تبلیغات
اندیشه مطهری - دل نوشته های نوه شهید مطهری
اندیشه مطهری
بررسی آثار و اندیشه های استاد شهید
صفحه نخست       رایانامه          ارتباط با مدیران وبلاگ              ATOM            طراح قالب
شناسنامه شهید مرتضی مطهری شهید مطهری و دوستان شهید مطهری و دانشجویان شهید مطهری و دانشگاه شهید مطهری و وسایل شخصی
درباره وبلاگ


بشر امروزی از نظر علمی و فکری پا به جایی نهاده که آهنگ سفر افلاک کرده و سقراطها و افلاطونها باید افتخار شاگردی اش را بپذیرند اما از نظر روح و خوی و منش ، یک « زنگی مست تیغ بران به دست » بیش نیست .


مدیران وبلاگ : محمد سلیمی-قاسم رجبی
نظرسنجی
تا چه میزان این وبلاگ را در معرفی آثار، شخصیت و روحیات شهید مطهری موثر می دانید؟

«شنیده ام قاتل تو پس از اینكه در زندان با كتاب «عدل الهی» تو آشنا شد، در دادگاه فریاد می زد مرا اعدام نكنید، اعدام برای من كافی نیست، مرا زنده زنده بسوزانید چرا كه من او را به خاطر دشمنی اش با دین و خیانتش به نسل جوان ترور كردم و تازه متوجه شده ام كه او چه خدمت هایی به دین و نسل جوان كرده است.»

ای فرزانه مطهر! بیش از یك ربع قرن از به خون غلتیدن تو می گذرد، تو كه با جاذبه ای قوی كه تنها مقام علمی تو نبود دل های بسیاری را به سوی خود كشیدی و از طرف دیگر آماج تهمت ها و نارواهای بسیاری از سوی دشمنانت قرار گرفتی امروز ما دانشجویان به پاس خدمات ارزنده تو گرد هم آمد ه ایم. دانشجویانی كه مخاطبان تو در كتاب هایت می باشند و حل معضلات و مشكلات فكری آنها دغدغه روحی تو بود. با داشتن بیش از ۲۵ سال تماس مستقیم با مجامع و سمینارهای علمی و دانشگاهی و ارتباط مستقیم با دانشجویان و اساتید دانشاگه و طبقات تحصیلكرده بیش از همه به دردها و مشكلات و روح غالب به افكار آنها پی بردی. حتی جوانان فریب خورده ای را كه افار التقاطی و انحرافی داشتند و بعدها فعالیت های خود را با نام گروه فرقان ادامه دادند، در كتاب امداد های غیبی در زندگی بشر، مورد مهر و توجه قراردادی و آنان را فرزندان خود خواندی و از آنها خواستی كه قرآن را تفسیر به رأی نكنند چرا كه حیات بخشیدن به جانهای بی رمق مسلمین، شیوه همیشگی تو و خرافه زدایی و جدا ساختن پیرایه هایی كه به اندام دین وصله شده بود، آمال و آرزوی تو بود و خداوند وعده داده است: یكی از ارزنده ترین خدمات تو، اتصال میان حوزه و دانشگاه بود. آشنایی با فرهنگ غربی سبب استحكام تفكر اسلامی است و تو با توجه به اینكه انحراف تفكر غربی را روشن ساختی و توانستی به روشنفكران غربزده و مسلمانان خودباخته ای كه عظمت ظاهری تمدن غرب چشم آنها را خیره كرده بود تفهیم كنی كه اسلام دین حیات است و با بیخبری و ناتوانی و عجز سازگار نیست. با افكار روشنفكر مآبانه و زینت یافته كه آگاهانه یا ناآگاهانه ترویج می شد سرسختانه به دفاع برخاستی، ولی افسوس كه برخی كور كورانه به مخالفت با تو و افكارت پرداختند. چنان كه یكی از فرزندانت برایم نقل كره است ه روزی كاغذی را دم در انداخته اند كه روی آن نوشته شده بود ما تو را در دادگاه عدل خود اعدام انقلابی خواهیم كرد و تو در مقابل، به فرزندان نگرانت گفتی كه اگر قرار است انسان از دنیا برود، چه بهتر كه همراه با شهادت باشد. شنیده ام قاتل تو پس از اینكه در زندان با كتاب «عدل الهی» تو آشنا شد، در دادگاه فریاد می زد مرا اعدام نكنید، اعدام برای من كافی نیست، مرا زنده زنده بسوزانید چرا كه من او را به خاطر دشمنی اش با دین و خیانتش به نسل جوان ترور كردم و تازه متوجه شده ام كه او چه خدمت هایی به دین و نسل جوان كرده است.

آری! پشت پرده افرادی بودند كه این اشخاص ناآگاه را وسیله قرار داده تا مانع از گسترش اسلام اصیل شوند، اما عاقبت به مقام رفیع شهادت كه آرزوی دیرینه ات بود، نایل شدی و بدین صورت به گفته خویش كه منطق شهید را منطق سوختن و روشن كردن نامیده بودی جامه عمل پوشاندی.

پدر بزرگ شهیدم تاریخچه نگارش كتاب «حقوق زن در اسلام» خود گواه دیگری است به حساسیت شدید تو به حفظ ارزش های اسلامی و به خصوص صیانت از مقام و منزل زن كه حاضر شدی در مجله ای كه جایی در میان دینداران نداشت، قلم فرسایی كنی و از حقوق زنان مسلمان دفاع كنی. نگارش كتاب «داستان راستان» برای كودكان نیز شخصیت چند بعدی و چند جانبه تو را بیشتر می شناساند.

كتاب «اسلام و مقتضیات زمان» اكنون كه سالها از نگارش آن گذشته است، هنوز هم حرف های بسیاری برای گفتن دارد كه چه بسا انسان می اندیشد كه انی كتاب در همین زمان امروز نگارش یافته است. از همسر فرهیخته و با وفایت كه نقش بسزایی در زندگی علمی _ فرهنگی تو داشت شنیده ام كه تمام آثارت با وضو نگارش یافته اند و این حاكی از اخلاص و تقوای توست. آری ایمان را با عمل و اندیشه را با دانش درآمیختی و به دیار حق شتافتی و رویایی كه از رسول اكرم (ص) چند شب قبل از شهادت دیده بودی به واقعیت پیوست و به جوار پیامبر (ص) نایل شدی. از فرزندانت شنیده ام كه پس ازشنیدن خبر شهادت تو در كتابخانه ات به سوگ نشسته بودند كه ساعت ۲ بعد از شب صدای زنگ ساعتت كه قبل از خارج شدن از منزل آن را كوك كرده بودی بلند شد و قلب همه را به آتش كشید. و امام راحل آن پیر فرزانه كه ۱۲ سال از محضر پرفیض او بهره برده بودی، چه زیبا تو را حاصل عمر و پاره تن خویش خواند. ما نیز با الهام از تعالیم و آثار بزرگانی همچون تو، دو بال علم و تقوا برای تقویت مرزهای توحید و دیانت می كوشیم. صداقت، تواضع و فروتنی، شجاعت، احترام به پدر و مادر، زانو زدن در مقابل اساتید و بزرگان، شیوه منظم در تحقیق، چند بار خواندن یك كتاب برای بهتر فهمیدن آن، رسیدگی به وضع درسی و اخلاقی فرزندان، پایداری در عبادت، اخلاق نیكو، مهربانی و عطوفت، انس با قرآن و تلاوت حداقل روی نیم ساعت از قرآن مجید از خصوصیات بارز تو بود و سیر و سلوك عرفانی تو را به ارمغان آورد. الفتی كه به نماز شب داشتی، گره گشای بسیاری از مشكلات فكری و روحی تو بود.

و پس از شهادت، همانگونه كه آثارت زنده است و حیات دارد، خود نیز به زندگی دنیا اشراف داری.

كوچكترین فرزندت برایم نقل كرده است كه پس از شهادت پدر كه احساس دلتنگی عمیقی داشتم و دوست داشتم بدانم كه چه كسی پدرم را به شهادت رسانده است، شبی تو را در خواب دیده است كه به او گفته بودی: فرزندم نگران نباش، قاتل مرا به زودی دستگیر خواهید كرد و تو او را در حالی می بینی كه لباس سبز بر تن دارد و چنین نیز شد. به راستی كه شهیدان نزد خدا روزی می خورند.»

نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
          
یکشنبه 14 اسفند 1390

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیاستخاره آنلاین با قرآن کریم